ABS i inne systemy wspomagające kierowcę

ABS to w Polsce obowiązkowe wyposażenie każdego nowego sprzedawanego samochodu od 2006 roku. W system ten, wspomagający panowanie nad pojazdem w momencie silnego hamowania, wyposażona jest już zatem prawdopodobnie znaczna część samochodów jeżdżących po polskich drogach, jeżeli nie prawie wszystkie.

Również wszystkie nowe auta z oferty marki SEAT mają na wyposażeniu ABS – można się o tym przekonać odwiedzając dowolny salon SEAT-a na terenie całej Polski.

ABS nie jest jednak jedynym nowoczesnym system, który pomaga kierowcy panować nad pojazdem. Wiele z tych nowych technologii montowanych jest w poszczególnych modelach i wersjach SEAT-a. Wszystkie dostępne opcje można znaleźć w konfiguratorze internetowym. A gdy już opuścimy wirtualny salon, SEAT zaprasza nas do osobistej konsultacji z doradcą w dowolnym salonie na terenie całej Polski. 

ABS – hamowanie pod kontrolą

ABS to system zapobiegający blokadzie kół, dzięki któremu kierowca nie traci całkowicie panowania nad pojazdem w chwili ostrego hamowania. Działanie ABS (z niemieckiego „Antiblockiersystem”) polega na zapobieganiu blokadzie kół w sytuacji intensywnego hamowania, dzięki czemu samochód, gwałtownie wytracając prędkość, nie obraca się, nie zbacza z toru jazdy i nie traci stabilności. Kierowca może utrzymać panowanie nad autem, a droga hamowania dzięki ABS może niekiedy nawet ulec skróceniu. ABS to obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów marki SEAT. Salon SEAT-a, niezależnie od miejsca położenia na mapie Polski zawsze oferuje możliwość konsultacji z doradcą, który wyjaśni, co kryje się za skrótami – nazwami poszczególnych systemów pomagających kierowcy w panowaniu nad pojazdem.

Czy wiecie, że…

System ABS nosił z początku nazwę „BAS Plus”. Został opracowany w 2003 roku przez Daimler-Benz. Pierwszy układ ABS w rowerze zamontowany został w 2004 r. w zakładzie Biria w Neukirch/Lausitz koło Heidelbergu w Niemczech. Od 2004 r. prawodawstwo europejskie nakłada obowiązek instalowania ABS we wszystkich nowych samochodach sprzedawanych w Unii Europejskiej. W Polsce obowiązek wyposażania wszystkich nowych samochodów sprzedawanych na terenie kraju obowiązuje od 2006 roku.

Dodaj komentarz